10 najpopularniejszych postaci z memów

10 najpopularniejszych postaci z memów

Internetowe memy stały się nieodłączną częścią naszej obecności w sieci. Używamy ich w niemalże każdym celu, a witryny im poświęcone takie jak na przykład redmik.pl odnotowują dziesiątki tysięcy wizyt każdego dnia. Jest ich właściwie nieskończona liczba, jednak bez problemu możemy wymienić postacie z memów, które swoją popularnością objęły cały internet.

1. Rozproszony chłopak / Distracted boyfriend

Chłopak oglądający się za dziewczyną, co ewidentnie nie odpowiada jego partnerce. Znacie ten obraz? Na pewno. Distracted boyfriend to mem, który swoje początki miał w Turcji w 2017 roku, a wkrótce potem trafił także do Polski. Mem z niewiernym mężczyzną błyskawicznie zyskał popularność głównie dzięki swojej uniwersalności – dopasować go można do niemalże każdej tematyki czy to wklejając odpowiedni podpis, czy podmieniając postaci na obrazku.  No i ciekawostka: modele z tego zdjęcia przedstawieni zostali także w innych sytuacjach, które internauci próbowali rozsławić. Jak jednak sami widzicie, efekt nie spełnił oczekiwań.

2. Kobieta krzycząca na kota

Ten mem zrobił ogromną furorę szczególnie na przełomie 2019 i 2020 roku. Wyraźnie zirytowana, krzycząca kobieta i kot z miną wyrażającą zniesmaczenie/zdziwienie (opinie co do jego odczuć są mocno podzielone) to kolejny uniwersalny mem. Internauci bardzo chętnie dopasowują go do swoich ulubionych tematów poprzez odpowiednie podpisy albo przeróbki graficzne. Mem ten, co ciekawe nie ma jednego znaczenia. Uczucia przedstawionych bohaterów są odbierane na wiele różnych sposobów, przez co przekaz mema zależy wyłącznie od wizji jego twórcy.  Przez długi czas były to dwa osobne memy, postacie z nich natomiast wykorzystywane były w ramach wyrażenia swojej reakcji na dane wydarzenie czy komentarz w sieci.

3. Pechowiec Brian

Jest to kolejna bardzo rozpoznawalna postać z obrazków w sieci. Od wielu lat podbija rankingi na stronach z memami pokroju redmik.pl. Pierwszy mem z pechowcem pojawił się w 2012 roku i dopiero po kilku miesiącach zyskał swoją popularność na portalu 9gag. Przedstawia on bohatera w najbardziej pechowych, ironicznych sytuacjach, które kreują twórcy obrazków.  Ta śmieszna postać ujawniła na Reddicie swoją tożsamość. Pechowiec Brian tak naprawdę nazywa się Kyle, a na legendarnym już zdjęciu pochodzącym z jego VII klasy próbował udawać osobę niespełna rozumu.

4. Pieseł

Jeśli chodzi o popularne śmieszne postacie, nie możemy zapomnieć o tym, kim jest „pieseł” (na anglojęzycznych stronach znany jako „doge”). Charakterystyczny wyraz „twarzy” psa rasy Shiba Inu wykorzystany został w połączeniu z (często bezsensownymi) monologami wewnętrznymi postaci wypisywanymi dookoła niej. Jednym z najczęściej „wykorzystywanych” przez pieseła zwrotów jest „wow”.

5. Pepe

„Smutna żaba” znana poza Polską szerzej jako „Pepe the frog” odniosła niebywały sukces w sieci. Żadne twarze z memów nie są tak powszechnie wykorzystywane i przerabianie jak Pepe – żywy symbol osób, którym sukcesy w życiu są raczej obce. 

Ta humanoidalna żaba pochodzi z serii komiksów „Boys Club” z 2005 roku, a pierwszy mem z jej wykorzystaniem pojawił się na 4chanie w 2008. Pomimo upływu niemalże dwunastu lat od „debiutu” smutnej żaby w sieci, nadal jest ona powszechnie wykorzystywana, a jej wizerunek jest przerabiany na potrzeby kolejnych śmiesznych obrazków.

6. Prezydent Andrzej Duda

Jest to wizerunek, którego większość Polaków nie uzna za element kategorii śmieszne postacie. Jednak postać prezydenta Dudy w memach bardzo często nie jest powiązana z polityką. Twórcy obrazków wykorzystują bardziej jego unikatową, często dość zabawną mimikę twarzy oraz zdolność do wpadania w „foto-pułapki”. PAD (Prezydent Andrzej Duda) doczekał się wielu memów w trakcie swojej kadencji, a nawet specjalnego wydarzenia na Facebooku – Sylwestra z Andrzejem Dudą – z którego sam się śmiał.

7. Informatycy

Czwórka chłopaków wyglądających jak stereotypowi informatycy posiada wiele nazw. Zdjęcie zrobione w 1997 roku w czasie obozu naukowego swoją popularność osiągnęło w latach 2005-2007, ale spotykać różne jego przeróbki można do dzisiaj – chociaż znacznie rzadziej w social mediach, a raczej na stronach do publikacji śmiesznych obrazków takich jak na przykład redmik.pl.

Jego cel i przesłanie były dość proste – wyśmianie stereotypów dotyczących informatyków. Co ciekawe zdjęcie przedstawia Polaków, a drugi chłopak od lewej (bez okularów) to Tomasz Czajka – jeden z najwybitniejszych informatyków z dziedziny algorytmiki w obecnych czasach.

8. Trollface

Trollface to swego rodzaju legenda wśród śmiesznych obrazków. Twarze z memów powstałe w tym okresie w Polsce rozpoznawalne były głównie dzięki portalowi Komixxy.pl, ale pochodzą w większości z 4chana. 

Trollface stworzony został przez użytkownika DeviantArt w 2008 roku i błyskawicznie podbił sieć jako postać z popularnych w tamtych latach komiksów – dotyczy to praktycznie wszystkich możliwych języków. Szybko zidentyfikowano go jako wizualizację typowego internetowego trolla i doczekał się on nawet własnej gry flash, w której próbuje strollować biednego gracza.

9. Najbardziej zazdrosna dziewczyna świata

Kadr z filmu, w którym Laina Morris śpiewała piosenkę Justina Biebera, szybko podbił internet. Postać ta szybko została zidentyfikowana z psychopatycznie wręcz zazdrosną dziewczyną, która robi wszystko, aby kontrolować swojego chłopaka i uniemożliwić mu zdradzenie jej.

Filmik będący źródłem kadru do mema osiągnął ponad 20 milionów odtworzeń na YouTube. Mroczną stroną tej sytuacji było śledzenie Lainy, nękanie jej rodziny i bliskich. Dziś dziewczyna prowadzi własny kanał na YouTube z zabawnymi filmami.

10. Janusz Nosacz

Od bardzo dawna ogromną popularnością cieszą się memy i przeróbki w pewien sposób wyśmiewające najgorsze cechy stereotypowego Polaka. Szczególną sławą pochwalić się może wizerunek małpy – nosacza sundajskiego – którą nazwano u nas „typowym Januszem” lub „małpą Polakiem”. Przedstawia ona zwierzę w różnych sytuacjach w postaci stereotypowego polskiego „Janusza”. Jest to jeden z niewielu memów, które z postaci śmiesznych obrazków w sieci przeszły szerzej do mediów i wykorzystywane są często w celach reklamowych.

Źródło: więcej

Leave a Reply