Minusy zakładania własnej firmy

Minusy zakładania własnej firmy

Pracujesz w zakładzie już wiele lat. Twoja umowa jest dla Ciebie powodem do radości – czas nieokreślony z umową o pracę. Tym razem zastanawiasz się nad tym aby samemu otworzyć swoją działalność gospodarczą. To na pewno proste zadanie nie jest. Dowiedz się o minusach, które należy przypisać do własnej działalności gospodarczej.

Na pewno w Polsce nikt nie przepada za płaceniem podatków. Prowadząc firmę musisz koniecznie uświadomić sobie to, że tak naprawdę jest zobligowany do tego aby je płacić w dogodnym terminie. Sprawa nie należy do najłatwiejszych. Jeśli zamierzasz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą to tak naprawdę musisz zapoznać się z odpowiednimi pismami dotyczącymi podatków. Nieudolność w tym zakresie może powodować mandat.

Od pierwszego dnia będziesz musiał płacić ZUS. Kwota ta nie jest naprawdę niska i wynosi aż 1100zł. Na pewno to nie napawa do optymizmu. Porównując Polskę z Anglią to w naszym państwie na samym początku kwota musi być płacona przez przedsiębiorcę – w odniesieniu do Wielkiej Brytanii konieczność płacenia ZUSU jest wymagana dopiero wtedy gdy firma będzie przynosić jakieś zyski.

Musisz się spodziewać tego, że prowadząc firmę możesz się spodziewać kontroli. W zależności od specyfiki działania twojej jednostki w pewnym momencie może Cię odwiedzić sanepid lub inna instytucja. Z tego względu na bieżąco musisz prowadzić całą ewidencję a także cały wykaz.

Własna firma gospodarcza to z pewnością niezbyt wysoka emerytura. Nie możesz się spodziewać kokosów osiągając wiek emerytalny. W porównaniu do pracownika na etacie nie uzyskasz zbyt dużej stawki.

Jeśli dopiero otworzyłeś swoją firmę to musisz być nastawiony na wysoką dyspozycyjność. Musisz uświadomić sobie to, że tak właściwie będziesz musiał poświęcić czasami całą dobę aby twoja firma mogła pracować na wysokich obrotach. Nastawiasz się na ciężką pracę. Hasła, które możesz usłyszeć w niektórych poradnikach, że wstajesz o której chcesz i pracujesz o której chcesz są bardzo mylne. Na pewno to w taki sposób nie wygląda. Jest to bardzo skomplikowany proces. Jeśli zamierzasz osiągnąć jakiś wyższy dochód to musisz się nastawić na 100% o każdej porze dnia i nocy. Prowadząc pomoc drogową nie możesz zmrużyć oka.

Na początku zetkniesz się z ogromną biurokracją. Jeśli tak naprawdę nie jesteś wystarczająco odporny psychicznie to nie masz co liczyć, że będziesz chciał prowadzić swoją własną firmę. Zrezygnuj z tego i zdecyduj się jednak na pracę na etacie. Osoby o słabych nerwach na pewno nie będą wypadać korzystnie przy tych wszystkich bezwzględnych osobach.

Źródło: Firma budowlana w Poznaniu - olbud.pl

Leave a Reply